Mezinárodní kongres zdraví 2023 Praha >> Hosté

Prof. Dr. rer. nat. Katharina C. Wirnitzer

Prof. Dr. rer. nat. Katharina C. Wirnitzer - Rakousko

Sportovní vědkyně a docentka sportovní vědy a didaktiky

Krátký životopis:

Dr. Wirnitzer je rakouská sportovní vědkyně a docentka sportovní vědy a didaktiky na Vysoké škole pedagogické v Tyrolsku a na Univerzitě v Innsbrucku. Hlavní zaměření jejího výzkumu prochází napříč třemi obory a je zaměřeno na rozhraní sportu, veganské výživy a udržitelného zdraví. Má zkušenosti z dvacetileté práce se sportovci všech výkonnostních úrovní, mentoringu (veganských) sportovců a poradenství, jak přejít na zdravou a na potřebách založenou veganskou stravu a jak ji udržovat, a kromě Dr. Wirnitzer žádný jiný výzkumník nebo výzkumná skupina v posledním desetiletí kontinuálně nepublikovala původní data. Přenos těchto poznatků do kontextu vzdělávání je pro ni obzvláště důležitý.

V rámci svého výzkumného projektu "bikeeXtreme" zjišťovala fyziologický profil cyklistů na horských kolech během Mountainbike Transalp Challenge, etapového závodu trvajícího osm po sobě jdoucích dnů, a jako první zkoumala 1) maraton na horských kolech, 2) etapový závod na horských kolech, 3) ženské sportovkyně na horských kolech v etapových závodech a 4) veganskou stravu jako výživovou strategii. V roce 2014 dosáhla milníku publikováním poznatku, že veganská strava je kompatibilní s ultravytrvalostními etapovými závody (poté, co byla poprvé vědecky doporučena jako optimální výživová strategie v roce 1982).

Dr. Wirnitzer navrhla mezinárodní a interdisciplinární studii "NURMI Study" v návaznosti na studii závodění na horských kolech a připravila druhou pilotní studii založenou na velkém vzorku s cílem vytvořit široký základ pro podložené důkazy o souvislosti mezi vytrvalostí a stravou. Aktuální publikací poskytla další přelomovou studii, která prokázala, že veganská strava vytrvalostních běžců přispívá nejpříznivěji k jejich celkovému zdravotnímu stavu.

S cílem přenést slibné poznatky mladé generaci, zejména do školního prostředí, opět v návaznosti na největší studii o běhání v Evropě provedla studii "Od vědy do školy: Udržitelně zdraví - aktivní a vegetariánské" a na ni plynule navazující studii "Udržitelně zdraví – Od vědy na střední a vysoké školy" s cílem poprvé prozkoumat rozšířenost vegetariánské stravy ve spojení s pohybem a sportem v rakouském vzdělávacím prostředí středních a vysokých škol.

 
Záznam ústní prezentace Kathariny C. Wirnitzer na Mezinárodním kongresu zdraví 2021:
 
 
 

© Tomáš Pfeiffer. Všechna práva vyhrazena.